برگزیده ی آثار جواد نعیمی جواد نعیمی نویسنده،پژوهشگر، ویراستار متولد مشهد، 1335 دارای حدود یک صد و سی کتاب چاپ و منتشر شده برای کودکان و نوجوانان و بزرگ سالان. دارنده ی گواهی نامه ی درجه ی دوی هنری در زمینه ی ادبیات داستانی. خادم برگزیده ی فرهنگ رضوی (1395) دارنده ی بیش از یک صد و بیست لوح تقدیر و تقدیر نامه از مراکز گوناگون فرهنگی برای فعالیت های نگارشی و فرهنگی. و... tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com 2019-09-17T01:29:40+01:00 mihanblog.com ادبیات عاشورایی بایدمعرفت‌افزا و شورانگیز باشد 2019-09-16T19:27:55+01:00 2019-09-16T19:27:55+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1221 جواد نعیمی   گروه فرهنگی ــ یک شاعر و پژوهشگر مشهدی گفت: هر چقدر پیوند ادبیات عاشورایی با معرفت‌افزایی و شور و شعور حسینی بیشتر شود، قطعا تاثیر بیشتری خواهد داشت.   جواد نعیمی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر مشهدی در گفت‌و‌گو با ایکنا از خراسان رضوی در خصوص حافظان انقلاب حسینی گفت: اگر به دوران امام حسین(ع) و دوران پس از شهادت ایشان بازگردیم، مشاهده می‌کنیم که بلافاصله شخصیت‌های گرانقدری همچون حضرت زینب(س)، امام سجاد(ع) و دیگر ائمه نیز در مناسبت‌های مختلف، به عنوان حافظان انقلاب  


گروه فرهنگی ــ یک شاعر و پژوهشگر مشهدی گفت: هر چقدر پیوند ادبیات عاشورایی با معرفت‌افزایی و شور و شعور حسینی بیشتر شود، قطعا تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 

جواد نعیمی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر مشهدی در گفت‌و‌گو با ایکنا از خراسان رضوی در خصوص حافظان انقلاب حسینی گفت: اگر به دوران امام حسین(ع) و دوران پس از شهادت ایشان بازگردیم، مشاهده می‌کنیم که بلافاصله شخصیت‌های گرانقدری همچون حضرت زینب(س)، امام سجاد(ع) و دیگر ائمه نیز در مناسبت‌های مختلف، به عنوان حافظان انقلاب حسینی عمل کردند.

وی ادامه داد: پس از آن دوران نیز این رسالت عمدتا بر عهده ادیبان قرار گرفت که به دنبال آن ادبیات عاشورایی به عنوان یکی از شاخه‌های ادبیات دینی شکل گرفت. بنابراین این هنر (ادبیات) می‌تواند به ماندگاری معنویت کمک بسیار خوبی داشته باشد.

نویسندگان و ادبیان ادامه دهنده راه ائمه هستند
نعیمی بیان کرد: ادبیات عاشورایی، ادبیات تحرک‌آفرین، مقاومت، جوششی، عدالت‌خواهانه، ضد ستم و پیام‌دار است. این ادبیات انسان را با معنویت و معنا پیوند می‌دهد. ادیبان در طول تاریخ، همچون ائمه که در مناسبت‌های مختلف سعی در زنده نگه داشتن حماسه حسینی داشتند، با اشعار، سروده‌ها، کتاب‌ها، آثار و نوشته‌های خود ادامه دهنده همان راه بودند.

این نویسنده و پژوهشگر بیان کرد: در روزگار ما و سال‌های اخیر، اقبال خوبی نسبت به ادبیات عاشورایی انجام شده که هنوز نیز جای کار داشته است، چرا که عظمت این مسئله به حدی است که فعالیت‌های انجام شده همچون قطره‌ای در دریاست.

نقش ادبیات عاشورایی به اندازه همان حماسه است
وی افزود: به همان اندازه‌ای که خود این حماسه جامعه را به حرکت درمی‌آورد، هنر و ادبیات نیز در این تحت تاثیر قرار دادن، نقش دارد. این ادبیات عاشورایی نه تنها بر افراد مستعد تاثیرگذار است، بلکه آن معنویت و تفکر موجود در این ادبیات، باعث می‌شود تا زبان، آن زبانی فخیم و آگاهاننده باشد. هر قدر پیوند این نوع ادبیات با معرفت‌افزایی و شور و شعور حسینی بیشتر شود، قطعا تاثیر بیشتری خواهد داشت.

پدیدآورنده و منابع آثار، معیار صحت این آثار هستند
نعیمی اظهار کرد: آثار زیادی در خصوص واقعه عاشورا و امام حسین (ع) نقل و ثبت شده است. صحت این آثار از دو جهت  پدیدآورنده این آثار و منابع آن آثار قابل بررسی است. در خصوص پدیدآورنده آن شخص باید موجه بودن آن را مورد نظر قرار دهیم و منابع آن آثار، هنر و ادب باید از منابع قابل اعتماد و معتبر باشد.

این نویسنده و پژوهشگر خاطرنشان کرد: افرادی که پدیدآورنده ادبیات عاشورایی هستند، باید به موضوع «مخاطب شناسی» توجه زیادی داشته باشند، نویسندگان باید توانایی‌های درک و دریافتی مخاطب و سن آنان را هنگام تولید آثار خود، مورد توجه قرار دهند. ما قابلیت توصیف حادثه عاشورا را علاوه بر بزرگسالان، برای کودکان نیز داریم، اما زبان کودکانه قطعا با زبان بزرگسالان متفاوت خواهد بود.

وی ادامه داد: نثر‌های پیشینیان ما، امروزه برای نوجوانان ما قابل ارائه نیستند، چرا که در حد درک آنان نخواهد بود. همین نثر‌ها را می‌توان با بازنویسی به زبان امروز، در اختیار مخاطبان قرار داد.

تحقیق و پژوهش، استفاده از منابع معتبر و مخاطب شناسی
نعیمی در خصوص ضعف و کاستی‌های موجود در ادبیات عاشورایی بیان کرد: همه افرادی که در ادبیات عاشورایی نقش دارند، از منابع معتبر و به صورت استنادی و دقیق استفاده و بعضی افراد نیز مخاطب‌شناسی را در آثار خود رعایت نمی‌کنند، اگر این دو ضعف در کنار هم برطرف شوند، قطعا آثار تاثیرگذاری به دست مخاطبان خواهد رسید.

این نویسنده و پژوهشگر مطرح کرد: همه ما مدیون حماسه عاشورا هستیم و باید از هر فرصت و موقعیتی با زبانی فخیم و موثر معرفت‌افزایی را نشان دهیم. شناخت امام حسین(ع) در زمینه معنویت (تفکر و تعقل) و مورد توجه قرار دادن احساسات و عواطف دو موردی است که افراد در ادبیات عاشورایی باید مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: در وجود و زندگی امام حسین(ع) مسائلی غیر از مبارزه و ستم ستیزی ایشان وجود دارد، گاهی در ادبیات عاشورایی پرداختن به چنین مسائلی نیز خالی از لطف نخواهد بود. در تک تک سخنان، سیره و روش ایشان نکته‌ها و برجستگی‌های بسیار زیادی وجود دارد که اینها نیز می‌توانند بخشی از ادبیات عاشورایی باشند.

انتهای پیام

http://khorasan.iqna.ir/fa/news/3841289                  

کد خبر: ۳۸۴۱۲۸۹

 

]]>
تعامل نقد کنندکان و نقد پذیران، زمینه‌ای برای گسترش نیکی‌ها در جامعه / نوشته‌‌ی جواد نعیمی 2019-09-05T22:05:39+01:00 2019-09-05T22:05:39+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1220 جواد نعیمی                             بدون تردید، امربه معروف و نهی از منکر هرگاه با توجه به اصول و مبانی آن؛ در جامعه رواج یابد، زمینه‌های رشد و پالایش و پیمایش خیرها و خوبی‌ها را به نحو احسن فراهم می سازد. برای آن که این تلاش مقدس، مطلوب؛ موثر و پایدارگردد و فرآیند قابل توجهی داشته باشد، خوب است که یادآوران و یادآوری پذیران یا نقدکنندگان و نقدشوندگان در تعاملی د                            

بدون تردید، امربه معروف و نهی از منکر هرگاه با توجه به اصول و مبانی آن؛ در جامعه رواج یابد، زمینه‌های رشد و پالایش و پیمایش خیرها و خوبی‌ها را به نحو احسن فراهم می سازد. برای آن که این تلاش مقدس، مطلوب؛ موثر و پایدارگردد و فرآیند قابل توجهی داشته باشد، خوب است که یادآوران و یادآوری پذیران یا نقدکنندگان و نقدشوندگان در تعاملی دوسویه، به روند این جریان والا مدد برسانند. در حقیقت باهمکاری و هم افزایی می توان بر آیند این وظیفه‌ی همگانی را به گونه‌ای بسیار شایسته و پربار، افزایش داده و ماندگار ساخت. به همین سبب، آمران و ناهیان و مخاطبان آنان، باید احساس واحد و مشترکی پیدا کنند. بدین معنا که هردو گروه در پی به‌سازی زندگی فردی و اجتماعی خویشتن باشند و نه خواهان خود نمایی، مچ‌گیری، دشمنی و غلبه بر طرف مقابل!

در واقع، هرگاه احساس خیر خواهی، نیک طلبی، بهزیستی، مددکاری و اعتماد کامل در میان هر دو گروه وجود داشته باشد، به طور طبیعی، معروف‌ها گسترش یافته و منکرها از میان می‌روند. براین اساس، ضروت دارد یادآوران و ناقدان و یا به تعبیر رایج آمران و ناهیان، برای تأثیر هرچه بیش‌تر پیام رسانی خود، نکاتی چند را که به گونه‌ای گذرا به آن ها اشاره می‌کنیم. همواره مد نظر و توجه خویشتن قرار دهند:

الف- اساسا امربه معروف و نهی از منکر برای ایجاد و تداوم جامعه‌ی سالم، حق مدار، بهروز و عاری از زشتی‌ها و تباهی‌هاست. هم از این روی، احترام به کرامت ذاتی انسان و شخصیت والای وی ضروری به نظر می رسد. بنابراین پنددهندگان باید پیوسته به تکریم مخاطبان بیندیشند.

ب- هنگامی که هدف از انجام کاری، آگاه سازی و توجه دادن افراد به انجام خوبی‌ها و پرهیز از ناخوبی‌هاست، نقش برخوردهای احترام آمیز و سرشار از ادب، توأم با خوش رویی و نگاه خوب و مناسب، به عنوان یکی از عوامل موثر در پند پذیری؛ بسیار پررنگ و برجسته به نظر می آید.

ج- مثبت نگری و جریحه دار نکردن احساسات طرف مقابل و برخورد ناصحانه، به گونه‌ای که وی پند دهنده را دوست، یاور و خیر‌خواه خویش احساس کند، از دیگر نکات قابل توجه و تأمل در این زمینه است.

د- پرهیز از سخت گیری‌های نابه جا، عامل مهم دیگری برای تأثیرگذاری حرف حساب است! آسان‌گیری، به پذیرش حق مدد می رساند. هم چنان که دوری جستن از سرزنش‌های مکرر و ملامت‌گری، برای خاموش ساختن شعله‌های سرکش لجاجت در مخاطب، ضرورتی تمام دارد.

ه- توجه به مسأله‌ی عدالت و هدایت و برتری آن بر خشم و خشونت؛ نیز در اجرای امر به معروف و نهی از منکر، از جایگاهی بسیار والا برخوردار است. بردباری و پرهیز از تند خویی و تند زبانی و برخورداری از محبت و دل سوزی، در طرف مقابل، احساس خوشایندی و پذیرندگی به وجود می آورد.

و- بیان نرم،مستدل و منطقی و در عین‌حال؛در خور مخاطب یعنی توجه به توان درک و دریافت وی و در نظر گرفتن موقعیت‌های مناسب زمانی و مکانی و... همراه با خوش‌رویی و آرامش کامل،کارِ ابلاغ پیام و محتوا را سهل و روان می‌سازد.

ز- بهتر است همواره به بیان و ابراز خوب‌ها و خوبی‌ها و مثبت‌ها پرداخته شود، تا بدین‌گونه ضمن نهادینه شدن معروف‌ها، مخاطبان، به ویژه کودکان و نوجوانان، ناپسندی و زشتی ضد آن‌ها یعنی منکرها را خودشان وجدان کنند و دریابند و بدین سان، حتی بیان زشتی‌ها و اشاره به آن‌ها هم در میان افراد و جامعه کاهش یابد. به بیان دیگر به جای پرداختن به تباهی‌ها و بدی‌ها، بیش‌تر به برجسته سازی مثبت‌ها و خوبی‌ها پرداخته شود.

ح-  توجه به اهمیت، ضرورت و نقش آموزش درکودکی، مارا متقاعد می سازد که برترین شیوه وکارآمد‌ترین نوع امربه معروف و نهی از منکر را ویژه‌‌ی کودکانان و نوجوانان بدانیم و بیش‌ترین همت خویش را صرف پرداختن به این گروه ازجامعه کنیم، که اینان پدید آورندگان جامعه‌ی فردایند و هرگاه خیر و نیکی، صلاح و درست‌کاری و نیک اندیشی، در وجودشان نهادینه شده و شیوه‌ی زندگی آنان گردد، نقش به سزایی در رشد و اعتلا و پویایی جامعه ایفا خواهند کرد.

ط- باید به نقش آموزش‌ها و تلاش‌های تدریجی تبلیغی هم توجه کاملی داشت و از انبوه سازی نکته‌ها و مطالب در اذهان، در آن واحد- به ویژه برای کودکان و نوجوانان- پرهیز کرد. مفاهیم والا و محتواها‌ی زیبا باید با تأنی، اندک اندک و در کمال آرامش مطرح شوند، تا تأثیر گذاری آن‌ها افزایش یابد.

ی- استمرار عمل و تدوام تلاش‌ها هم؛ نقش بسیار مهمی در جای‌گزینی پیام‌ها دارند. بنابراین خوب است که به گونه‌ای  به یادآوری‌ها و آموزش‌ها و بیان نکته‌های سازنده ومثبت، پرداخت که افزوده بر پیوستگی و دوام، همراه با تنوع و زیبایی و نیز به شکلی که ایجاد دل زدگی نکند، به مسأله‌ی تکرار و تاکید بر آن‌ها توجه شود.

ک- آغاز کردن امربه معروف و نهی ازمنکر، از خویشتنِ خویش و نزدیکان خود، یعنی خانواده، بستگان و دوستان نیز ضرورت دارد، تا بدین گونه زمینه‌های پذیرش بیش‌تر و بهتری در مخاطبان پدید آید.

ل- هنگام یاد آوری مسایل به مخاطب‌ها، نباید آنان را با دیگران مقایسه کرد. زیرا هرکسی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که با توجه به آن‌ها، کارآیی‌ها، اندیشه ورزی‌ها و عمل‌گرایی‌های وی تعریف می شود.

م- پاداش دادن به نیک‌اندیشان و خوش‌رفتاران نیز گام دیگری درجهت آگاه سازی همگان از مطلوب بودن تلاش‌های مفید و مثبت و روی‌آوری به خیر‌ها و خوبی‌ها تلقی می شود. وقتی کسانی که به انجام کار‌های مثبت و خوب و درست مبادرت می ورزند؛ مورد تقدیر و تشویق قرار گیرند، زمینه‌های گرایش دیگران نیز به خوبی و خوب‌گرایی تقویت و تایید می شود.

ن- بهره وری از شیوه‌های آموزشی غیر مستقیم و استفاده  و از شعرها و قصه‌ها، مثل‌هاو متل‌ها، تشبیه‌ها و امثال آن ها، یاد آوری‌ها را شیرین‌تر و در ذهن مخاطب ماندگارتر و مؤثرتر می سازد.

س- از آن‌جا که نقش الگوها در تربیت و تکامل انسان؛ انکار ناپذیر است، ضرورت دارد که اسوه‌ها و الگو‌های مناسب گروه‌های سنی را مورد توجه قرار دهیم و سبک زندگی و شیوه‌های گفتاری و رفتاری آنان را برای مخاطبان خویش تبیین و تعریف کنیم تا با تأسی به آن بزرگان و راهنمایان بتوانند مسیر زندگی خود را به درستی تعیین کنند. هم چنین امید می رود گروه مخاطبان یاپند پذیران و انقاد شوندگان، یاد آوری‌‌های نقدکنندکان را به حساب دوستی آنان با خود بگذارند و بدانند که وجود هرگونه خوبی در هر فردی، ناخود آگاه سبب گسترش آن نیکی در جامعه می شود. هم چنان که وجودناخوبی‌ها در معدودی افراد، سبب انتشار آن در میان دیگران می‌گردد. بر این اساس، توجه همگان به نکته‌ها و نقد‌های ناصحان و پند دهندگان؛ بخشی از یک تعامل سازنده برای رشد و اعتلای جامعه و نیک بختی و بهروزی افراد به شمار می رود.

امید است که این اشارت‌های کوتاه و اندک، به نهادینه شدن تعامل میان همه‌ی افراد- اعم از یاد‌آوران و یاد‌آوری پذیران- شود و جامعه‌ی ما شاهد شیرینی‌ها و نتایج ارزشمند امربه معروف و نهی از منکر شود. ان شاءالله.

]]>
چندنکته برای بهتر زندگی کردن / نوشته ی جواد نعیمی 2019-08-05T21:09:37+01:00 2019-08-05T21:09:37+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1219 جواد نعیمی     توکل و اعتماد به خداوند   تکیه جز به ذات یکتای قادر متعال و توانا، و مدد گرفتن در کارها و یاری جستن در حل مشکلات ،جز از وی ، روا نیست. خداوند با لطف و مهری بی پایان ، برترین پناهگاه و تکیه گاه بندگان خویش است . پس تنها به خداوند اعتماد کنیم و تنها از او کمک بخواهیم و تنها به او ،توکل کنیم!   چهره ی خندان   لب خند، برترین رویکرد روبه روشدن با دیگران ، پس از افشای سلام است.هیچ چیز مثل یک چهره ی بشاش و لب خندان ، سبب جذب و جلب مخاطبان آدمی ن  

 

توکل و اعتماد به خداوند

 

تکیه جز به ذات یکتای قادر متعال و توانا، و مدد گرفتن در کارها و یاری جستن در حل مشکلات ،جز از وی ، روا نیست. خداوند با لطف و مهری بی پایان ، برترین پناهگاه و تکیه گاه بندگان خویش است . پس تنها به خداوند اعتماد کنیم و تنها از او کمک بخواهیم و تنها به او ،توکل کنیم!

 

چهره ی خندان

 

لب خند، برترین رویکرد روبه روشدن با دیگران ، پس از افشای سلام است.هیچ چیز مثل یک چهره ی بشاش و لب خندان ، سبب جذب و جلب مخاطبان آدمی نمی شود. پس برای تعامل بهتر و بهره وری از یک رویارویی ثمر بخش ، همواره چهره ای بشاش و خندان داشته باشیم!

 

نرنجاندن دیگران

 

هر سخن ، اشاره و حرکتی که منجر به ناراحتی و رنجش دیگران شود، آنان را از ما بیزار و فراری می کند. رنجاندن دیگران ، سبب قطع ارتباط هگا و خلل در همزیستی مسالمت آمیز با اطرافیان می شود . پس هرگز دلی را نرنجانیم، قلبی را نشکنیم و کسی را آزرده خاطر نسازیم.

آرامش خانواده

 

به هیچ روی نباید آرامش خانوادگی را به هم زد. نبود آرامش ، افزوده بر این که خودمان را افسرده و بی نشاط و ناکارآمد و منزوی می کند، فرزندان ما را هم به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و نیک بختی و شادکامی را از میان می برد. پس ، بهشت خانواده را به جهنم نا آرامی و نزاع و درگیری و اندوه تبدیل نکنیم.

صرفه جویی گسترده

 

پرهیز از اسراف ، در هر زمینه ای مطلوب است . گاهی ممکن است صرفه جویی در چیز کوچکی را ضروری ندانیم، حال آنکه دریا هم از قطره پدید می آید و هرگز نباید چیزهای کوچک را نادیده و یا کم ارزش دانست! پس ، همواره در همه چیز ، حتی در سخن گفتن ، نگاه کردن ، نشستن و برخاستن و... صرفه جویی را فراموش نکینم!

]]>
هشت گانه ای برای امام هشتم علیه السلام از سروده ها ی جواد نعیمی 2019-07-14T11:58:51+01:00 2019-07-14T11:58:51+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1218 جواد نعیمی                              اول:    گل از اثر تو رنگ و بو می گیرد     سرچشمه ی آب، آبرو می گیرد     باران كه به پاكی و صفا معروف است     درچشمه عشق تو وضو می گیرد      دوم: باغ هشتم چه با صفا شده است   نور در کوچه ها، رها شده است   تا زند هشت بوسه بر رخ                         

    اول:

   گل از اثر تو رنگ و بو می گیرد

    سرچشمه ی آب، آبرو می گیرد

    باران كه به پاكی و صفا معروف است

    درچشمه عشق تو وضو می گیرد

 

   دوم:

باغ هشتم چه با صفا شده است

  نور در کوچه ها، رها شده است

  تا زند هشت بوسه بر رخ عشق

  صبح زود، افتاب پا شده است

 

سوم:

گل واژه ی نور می شكوفد امشب

آن رمز عبور می شكوفد امشب

 با آمدن امام هشتم، در دل

گل های سرور می شكوفد امشب

 

چهارم:

 بهشت خاك ایران است این جا

 سرای اهل ایمان است این جا

 وضو ساز از زلال آب كوثر

 «برادرجان خراسان است این جا

 

پنجم:

الاای هشتمین گلزار ایمان

وجود نازنینت فخر ایران

تو هستی آسمان باغ رحمت

زابر لطف خود برما بباران!

 

ششم:

 زند خورشید، سر بر بارگاهت

 بدوزد دیدگانش را به راهت

 توهستی نور عشق ای صبح هشتم

 سپیده می دمد از هر نگاهت!

 

هفتم:

تا سعی می کنم که بیابم کمی صفا

راهی به کوی حضرت تو می شوم، رضا

حجی قبول، ثبت شود در جریده ام

با معرفت، اگر که زیارت کنم تو را

 

هشتم:

وقتی که اصول را رعایت بکنیم

حق است که احساس رضایت بکنیم

استان رضا و مشهدش را باید

با معرفت و عشق، زیارت بکنیم

]]>
شبنم شادی 2019-07-12T23:35:46+01:00 2019-07-12T23:35:46+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1216 جواد نعیمی                                                                  برای دیدن فرزندش، لحظه ‌شماری می‌کرد. می‌خواست سخنی را با او، در میان بگذارد... همین که حضرت موسا کاظم ع                                                               

 

برای دیدن فرزندش، لحظه ‌شماری می‌کرد. می‌خواست سخنی را با او، در میان بگذارد... همین که حضرت موسا کاظم علیه‌السلام در آستانه‌ی در ظاهر شد، حمیده به شتاب برخاست، دستی بر شانه‌ی پسرش نهاد و درحالی‌که برای گفتن عجله داشت، لب گشود که:

- پسرم! خواب شگفتی دیده‌ام!

- ان شاء الله که خیر است. چه خوابی مادر جان؟

- خواب جدت رسول خدا- که درود بر او و خاندان اش باد- آن حضرت مرا به امر خیری راهنمایی کردند.

- امر خیر؟

- آری، آری! آن بزرگوار پیش نهاد فرمود که تکتم را به عقد ازدواج تو در آورم و افزود که او برای پسرت موسای کاظم، همسر خوب و شایسته است.

- به راستی که شگفت‌انگیز است، مادر!

- چرا، پسرم؟

- چون من نیز در همین زمینه، خوابی دیده‌ام!

- نمی‌خواهی آن را برایم تعریف کنی؟

- چرا مادر جان، چرا. پدر و پدربزرگ ام را در رویا دیدم. آن دو بزرگ وار، در جایی نشسته بودند و پارچه‌ی حریری پیش روی‌شان بود. پارچه را که باز کردند، نقشی از چهره‌ی «تکتم» بر روی آن دیده می‌شد. آنان، نگاهی به تصویر روی پارچه انداختند و درحالی‌که لب خند می‌زدند و به من می‌نگریستند و فرمودند: «ای موسا! این زن را به هم سری، برگزین! بی گمان، او برترین انسان روی زمین را، پس از تو، به دنیا خواهد آورد.»

- چه مژده‌ی نیکویی! بنابراین باید هر چه زودتر مقدمات این ازدواج فرخنده را فراهم آوریم.

 

                                                     □□□

 

   بسیار خرسند بودم که به افتخار هم سری امام هفتم علیه‌السلام نایل شده‌ام. زندگی ما هم، سرشار از خیر و برکت و معنویت بود ... مدتی که گذشت در دل ام شوقی مادرانه به وجود آمد و گوهر احساسی زیبا، در صدف وجودم پدیدار شد!

   اندکی بعد، هر چند که به ظاهر احساس بارداری نمی‌کردم، ولی با شنیدن صدای ذکر و تسبیح از درون وجودم، پی می‌بردم که نوزادی را در شکم دارم! روزها و ماه‌ها گذشت تا این که نسیمی روح‌نواز در خانه‌ی ما، وزیدن گرفت. باران شادی همه جا را باصفا کرد و فرزندم «رضا» دیده به جهان گشود. او را در پارچه‌ای سفیدی پیچیدم و هم چون هدیه‌ای زیبا و آسمانی، به دستان پدرش سپردم. هم سرم؛ هم، مثل من بسیار خشنود و شادمان شد و به من فرمود: «تکتم بانو! این کرامت پروردگار، بر تو گرامی و مبارک باد!» سپس در گوش راست نوزاد، اذان گفت و در گوش چپ اش اقامه خواند،آن گاه اندکی از آب فرات در کام وی ریخت و درحالی‌که وی را چونان گلی زیبا و خوش بو، به آغوش من باز می‌سپرد، فرمود:

- او را بگیر و بدان که پس از من، وی حجّت خداوند بر روی زمین خواهد بود.

 

         برشی از کتاب قصه‌های زندگانی امام رضا علیه السلام نوشته‌ی جواد نعیمی

 

 

]]>
بسیج صداقت و صفا/ نوشته‌ی جواد نعیمی 2019-06-20T22:50:49+01:00 2019-06-20T22:50:49+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1215 جواد نعیمی                                                                         جوادنعیمی متأسفانه،کم نیستندآن‌هایی که از صحن صداقت و سرای صفا؛   

                                                                     جوادنعیمی

متأسفانه،کم نیستندآن‌هایی که از صحن صداقت و سرای صفا؛گریزانند و پیوسته درجاده‌ها وخیابان‌های نیرنگ و کذب و ریا، سرگردانند! متأسفانه برخی گمان می‌برند که حیات با معنا را بدون برخورداری از انوار خورشید ولا، می توان تجربه کرد و بدون داشتن صدق و صفا، می‌توان بر فرشتگان خدا، پیشی گرفت!

متأسفانه ابلیس در خیابان های پرترافیک زندگی معنوی ما، تابلوهای تبلیغاتی فراوان و رنگارنگی نصب کرده است، تا قلب پاک ما را برباید و اندیشه‌های تابناک‌مان را به زنجیر بکشاند! این است که وقتی می‌خواهی میل نگاهت را از سرمه‌ها‌ی آسمانی پرکنی و به چشم دل بکشی، وقتی می‌خواهی تنفسی صادقانه داشته باشی، وقتی می‌خواهی هر دم و باز دمت، از اکسیژن راستی و درستی سرشار باشد، وقتی می خواهی دست به فرمان صداقت، پیش بروی، انبوهی از چاله‌ها و دست‌اندازها برسر راهت سبز می شوند و تهدیدت می کنند. وقتی هم که می‌آیی کمی آن طرف‌تر از امروز، اطراق کنی؛می بینی که آسفالت ها‌ی صبوری به سبب تورم بی صبری شکافته شده‌اند و با بها دادن به کذب و ناراستی، ارز صداقت را به خارج از اندیشه‌ها و عمل‌ها و جان‌ها، صادرکرده اند!

این جاست که باید بفهمی و به خود بیایی که لازم است دیدگانت را به درمانگاه دوربینی و عاقبت نگری بسپاری، از آژانس ملایک، جان شیفته‌ی حق و راستی کرایه کنی. نهال کرامت و صداقت را، دمِ درِ حیاتت بکاری و حیاط سینه‌ات را از هرچه کینه و پلیدی و دروغ ورنگ و ریا، پاک کنی و زایر و مجاور جاروهای پلیدی زدا بشوی! و این جاست که در می یایی آن‌هاکه از ایستگاه‌های ولایت می‌گریزند، تابلوهای زیبای صداقت را در این‌جا و آن‌جا، نمی بینند و نیزآنان که می‌خواهند اکسیژن دیانت را از ئیدروژن سیاست؛ جدا کنند و با تمسک به فن‌آوری‌های جهالت و دروغ وخیانت، مارا به رخوت و خواب‌آلودگی مبتلا کنند، چه کج اندیشان مخالف با آب و هوای سالمی هستند!

و این‌جاست که در می‌یابی بشر امروزی، چه نیازی به اتوبوس‌های هادی عشق و حامی ایمان و آرمان دارد تا با بهره وری از بنزین صدق و راستی، او را به سرچشمه‌‌ی نور و روشنایی ببرند و از پوسیدن در منجلاب‌های دروغ و ناپاکی و ناهنجاری برهانند و در می‌یابی که سرنشینان این زمان، باید با وسیله‌ا‌ی بسیار تندروتر از سرعت امواج فرهنگ غربی، دنیارا بپیمایند. عزب ها‌ی بی ادب هم باید از عذوبت واژه ‌های مؤدب، بهره ‌ی بیش‌تری ببرند و با فرشته سانان اندیشمند و صادق، پیمان ازدواج ببندند!

اصلا به نظرمن، همه باید یک دوره ی بسیج صداقت و معنویت ببینند و دستی به سر وصورت صدق و صفا و پاکی و وفا بکشند. باید چفیه‌ها‌ی ساده زیستی و درست اندیشی و نیک کرداری را تکثیر کرد و به همگان هدیه داد. باید خشاب ها‌ی ایمان را پرکرد و سیبل ‌های دروغ و دروغ پردازی و ناراستی و نادرستی را هدف قرار داد. باید نارنجک‌ ‌های دستی را به رنج‌های بسیار بزرگ قلبی تبدیل کرد. باید مهمات را بیش‌تر شناخت و نباید گذاشت که خرج‌‌ها، دخل ما را در آورند! باید مراقب باشیم که مهر باطل شد بر روی دفتر اندیشه ‌‌‌ها و اعمال ما، کوبیده نشود. باید ازنیش مار‌های ریا و کذب و کدورت و کینه بگریزیم و به دامان پر مهر پاکی‌ها وراستی‌ها و خلوص و صفا پناهنده شویم. مهریه‌‌ی زندگی صادقانه را مردانه بپردازیم. از تجهیز اخلاقی و معنوی خانم‌‌های خیال‌مان غفلت نورزیم. بالاترین جهزیه هم برای دختران آرزوهای ما، بلندپروازهای راست انگارانه و همه سونگرانه است وگرنه؛ نگران گرانی کالاهای معنوی خواهیم شد!

عشق هم،درآغاز؛ یک موجودآسمانی بود، اما اسیرِدستِ هوس بازان و دروغ پردازان که شد، رنگ زمینی به خود گرفت و آلوده‌ی رنگ‌ها و نیرنگ‌ها شد. برای همین، باید مرزهای عقیده ودرست اندیشی و راست گفتاری و درست کرداری را با وجود پاسداران عاقلِ مسلح به عشق، تقویت کرد و هرکسی باید یک ستاد امربه معروف و تهییج صداقت و نهی از منکرو مقابله با دروغ، در درون وجود خودش تشکیل بدهد. به همین‌گونه، همگان باید بدانند که زندگی اگر پاک و زیبا نباشد، زاینده نیز نخواهد بود و زیبایی زندگی بستگی کامل به ظرافت و درست زیستی ما دارد. شما با کدام چشم‌تان به زندگی نگاه می‌کنید و کجای وجودتان را به آن بخشیده‌اید؟!

]]>
نشست کتابخوان ... 2019-06-11T19:48:14+01:00 2019-06-11T19:48:14+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1213 جواد نعیمی 1398/3/21    سه‌شنبه         با همکاری دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک آباد مشهد، برنامه های ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد اولین نشست کتاب خوان مشترک دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک اباد و پویش مجازی با حضور شاعر شعر صبح جمعه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، همزمان با نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اولین نشست کتاب خوان مشترک دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک اباد و پویش مج 1398/3/21    سه‌شنبه        

با همکاری دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک آباد مشهد، برنامه های ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد اولین نشست کتاب خوان مشترک دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک اباد و پویش مجازی با حضور شاعر شعر صبح جمعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، همزمان با نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اولین نشست کتاب خوان مشترک دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک اباد و پویش مجازی با حضور شاعر شعر صبح جمعه از کتاب با کبوترهای گنبد در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد مشهد با حضور محمد رضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهدو جواد نعیمی شاعرو نویسنده کتاب برگزار شد.
در ابتدای مراسم دکتر بدیع زادگان، ضمن معرفی جشنواره رضوی به حاضرین، به ایراد سخن درباره لزوم مراجعه افراد به کتابخانه و مطالعه کتاب در میان اقشار مختلف جامعه پرداختند.
در ادامه دکتر محمود نیتی، مسئول امور چاپ و نشراداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، ضمن سخنانی درباره کتاب خوب و دلیل گرایش افراد به برخی کتابهای خاص با نویسندگان حاضر در جلسه و دریافت نظرات ایشان به معرفی کتاب مهارتهای ارتباط موثر در سیره امام رضا (ع)، نوشته علی جانفزا با موضوع سیره امام رضا (ع) پرداخت.
همچنین جواد نعیمی، شاعر، نویسنده و پیشکسوت علم کتابداری ضمن اهدای کتابهای قصه های زندگانی چهارده معصوم (ع) به کتابخانه شهید مدرس به معرفی کتاب خود با عنوان قصه های زندگانی چهارده معصوم(ع) پرداخت.
در ادامه این مراسم عاطفه سالاری ثانی، عضو کتابخانه ومربی قصه گوی برتر شهرداری و کانون پرورش فکری و همچنین برنده دو سال پی در پی در جشنواره مادران قصه گو ضمن اشاره به متن ساده و روان کتاب به سپیدی یک رویا ، نوشته فاطمه سلیمانی ازندریانی از انتشارات نیستان با موضوع داستان مهاجرت حضرت معصومه(ع)به معرفی و بیان خلاصه ای از کتاب پرداخت.
همچنین حجت الاسلام عباس ملازاده به معرفی کتاب سیره تقوی، نوشته جواد محدثی با موضوع سرگذشتنامه و احادیث امام جواد (ع)، ضمن خوانش قسمتهایی از کتاب به بیان احادیثی درباره امام جواد (ع) ایراد سخن کرد.
تکتم اختری، مسئول کتابخانه شهیدمدرس در انتهای این نشست گفت: خداوند این توفیق را نصیب دو کتابخانه شهید مدرس و غدیر ملک آباد کرد تا در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی قدمی را برداشته و توانسته باشیم در نشست کتاب خوان به معرفی کتابهای جشنواره و گسترش فرهنگ زندگی امام رضا(ع)، امام جواد (ع) و حضرت معصومه بپردازیم.

 

]]>
در سوگ رحلت خورشید روزگار ! / جواد نعیمی 2019-06-03T12:04:51+01:00 2019-06-03T12:04:51+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1212 جواد نعیمی      ای ساقی خمخانه ی خزاین معنا ! ای امام !    ای آن كه می وحدت، از صراحی سینه ی پاك تو می تراوید ما، پیاله پیاله شراب ناب استقامت را از چشمه ی چشمان تو پر می كردیم و ساغر دیدگان مان میزبان هماره ی تصویر مبارك تو بود!    ما، جام های پایداری و جامه های كهنگی ناپذیر شرف را از دستان سبز تو به تبرك می گرفتیم وبا زلال اندیشه های تابناكت،سرمست شور و نشاط و طراوت ایمان می شدیم.    باده ی بودن با تو، مارا به خود می آورد وبه هشیاری  


   ای ساقی خمخانه ی خزاین معنا ! ای امام !

   ای آن كه می وحدت، از صراحی سینه ی پاك تو می تراوید

ما، پیاله پیاله شراب ناب استقامت را از چشمه ی چشمان تو پر می كردیم و ساغر دیدگان مان میزبان هماره ی تصویر مبارك تو بود!

   ما، جام های پایداری و جامه های كهنگی ناپذیر شرف را از دستان سبز تو به تبرك می گرفتیم وبا زلال اندیشه های تابناكت،سرمست شور و نشاط و طراوت ایمان می شدیم.

   باده ی بودن با تو، مارا به خود می آورد وبه هشیاری می خواند.شهد كلام تو،سكر وحشی سستی را می تاراند و بارقه ی حیات را در ما بیدار می كرد!

    ای همه شور! ای همه سرمستی! ای ناب ترین واژه در وصف تو زبون! ای تراوش كوزه ی معنا! ای عطر نرگس بیداری! ای امام مینای عشق! بدان گاه كه بر بركت دستان مولای عشق - بر كرانه ی كوثر- بوسه می زنی و جام های لبالب از شراب طهور را می نوشی، در كاسه های نیاز ما نیز؛ باده ی دستگیری فرو ریز!به حق همه ی سرمستان حقیقت !

   ای امام خوبی ها! در سال سوگ تو همه ی مومنان و آزادگان را تسلیت باد !

 

]]>
بوسه ی مهر نوشته ی جواد نعیمی 2019-06-03T11:55:41+01:00 2019-06-03T11:55:41+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1211 جواد نعیمی                                                                  به زحمت می توانست چند کلمه ای بر زبان بیاورد؛ اما مفهوم بیش تر حرف ها را می فهمید.

                                                                

به زحمت می توانست چند کلمه ای بر زبان بیاورد؛ اما مفهوم بیش تر حرف ها را می فهمید. دست برد و موشواره را تکان داد. گفتم: ببین عزیزم ، دستگاه خاموش است. بی درنگ از صندلی پایین آمد و رایانه را روشن کرد. گفتم: ببین خانم! فکرش را می کردی که نوه ی دوساله مان در این زمینه ها از ما، سر باشد؟ خانم گفت: ماشاء الله .چه بلایی است این محمد سپهر! از پدر بزرگش هم زرنگ تر است. با لب خند گفتم : و از مادر بزرگش با هوش تر!

تصویر زمینه ی رایانه هم که بالا آمد، محمد سپهر دستش را به طرف دهانش برد و بوسه ای برای آن تصویر فرستاد! خانم با تعجب جلو آمد و همین که چشمش به گنبد و گلدسته ی توی عکس افتاد، زیر لب زمزمه کرد: السلام علیک یا علی بن موسی الرضا.


]]>
او... 2019-05-28T13:52:07+01:00 2019-05-28T13:52:07+01:00 tag:http://javad-naeemi.mihanblog.com/post/1210 جواد نعیمی      می خواهم از «او» بگویم:    گوهری در صدف کعبه، برادر جان جهان! جانشین و وصی خورشید، شبان رمه های بیداری، جاودانه ترین حماسه ی رهبری، آسمانی ترین عاشق حق، شرافت مکه، افتخار مدینه، گلبرگ درشت گل معنا، اولین مدار ایمان، محور همیشه ی حق، گل همیشه بهار باغستان های توحید، آواز خوش حقیقت، شیر بیشه ی عدالت، غریبی در تاریخ، خداگونه ای در زمین، بلندای ستیغ سخاوت، اسلام مجسم، روح دین، شارح کتاب مبین، برترین نور زمان، برجسته ترین چهره ی ضد ستم، گستره ی عظیم در

 

   می خواهم از «او» بگویم:

   گوهری در صدف کعبه، برادر جان جهان! جانشین و وصی خورشید، شبان رمه های بیداری، جاودانه ترین حماسه ی رهبری، آسمانی ترین عاشق حق، شرافت مکه، افتخار مدینه، گلبرگ درشت گل معنا، اولین مدار ایمان، محور همیشه ی حق، گل همیشه بهار باغستان های توحید، آواز خوش حقیقت، شیر بیشه ی عدالت، غریبی در تاریخ، خداگونه ای در زمین، بلندای ستیغ سخاوت، اسلام مجسم، روح دین، شارح کتاب مبین، برترین نور زمان، برجسته ترین چهره ی ضد ستم، گستره ی عظیم دریا، روح والای عالم معنا، سری نهان و هویدا! عقد ثریا، محشر برپا، کعبه ی دلها، رهبر والا، ماه تولا!

   پژواک آفتاب، نورانیت ساقه های سبز نیایش، قامت بلند تراوای نور، فریاد شورگستر حماسی، مظلومیت ستاره های فروزان، بوسه ای بزرگ بر لبان حقیقت، گلخنده ای بر چهره غدیر، برکت برکه های آزادی، روان سبز بیداری، حقیقتی جلی، پا نهاده مردی بر دوش نبی! سرداده بزرگی به راه ازلی! پلک بیدار درستی، چشم چشمه های هستی، زلال معنویت،زمزمه زمزم خلوص، یگانه قدرت بی بدیل ایمان، افتتاح خط سبز امامت، امتداد راه رسالت، گوهر تابناک ولایت، زیور دفتر سرخ شهادت، نخستین موج دریای امامت، راهدار بزرگ راه های حماسه، فرزانه ی یگانه، افق گسترده  یپرستاره، یادواره ی تلاش های جاودانه، شعر بلند مقاومت و مردی، چلچله ی سقف آشیانه دل ها، پرچم هماره در اهتزاز تقوا، دریچه ی باز الهام، سپیده ی  روشن تاریخ،مشعل فروزنده ی حیات، پروانه ی رنگین بال کمال، عرشه ی پرواز کبوتران ملکوت!

   رویش شبنم بر بال های عروج، پایگاه نسیم های زندگی بخش، طنین آبی ایمان، شور حماسی عشق، گلبانگ اذان آزادی، زبان تکلم گل ها، خاست گاه شیدایی، راز مظلومیت صخره ها، آیینه ای با ساقه های زخمی! تپش قلب قرن ها، یاور غنچه های شکوفا، شانه ی بلند دریا، چکاد مزرعه ی صداقت، دستان آفتابین گیتی، شط خروشان خاطرات خطیر، یادگار بزرگ سفر آفتاب، نورانیتی به توان بی نهایت، امتداد صدای لاله و شقایق، بزرگ رهبر لایق، راز لحظه ها و دقایق، شکوفه زار شهامت، جوانه ساز فضیلت، زادگاه ایثار، معنای حیات، کمال دین، جمال یقین، میوه ی شیرین درخت اتمام نعمت! نخل تنومند تنها! فرزند کعبه، پدر صفا و وفا، کرامت دستان سبز تاریخ، حاصل جمع عشق و ایمان و استقامت و پیروزی، حدیث بیکرانگی، نای آواز دهندگان خدا! اولین چکاوک چکامه خوان ایمان، بهای هر چه بهاران، روح سبز باران،

   پاسدار همه ی عظمتها، حامی گلبوته ی سرخ محمدی، راه پیمای کوشنده ی هجرت، اقیانوس مواج فداکاری، گوهرتابناک ایثار ، سازنده ی سکوت سازندگی، منهج فصاحت و بلاغت، فرمان بالندگی، امامت مظلوم تاریخ، مرد تنهای صحنه های نبرد، حماسه ساز هر چه پیروزی، کشتی رهایی امت، وارث دانش پیامبر، کان حکمت نبی، سرآمد مردمان گیتی، دارنده ی پرچم پرافتخار ظفر، امین کوثر، کلیددار بهشت برین، برترین انسان روی زمین، قرآن ناطق، دانای بی نظیر امت، شفیع روز قیامت، گل خوشبوی پرطراوت، داماد رسول(ص)، ستاره ای بی افول، فروغ فواره های رحمت، زمامدار دادگر، حلاوت ادراک های سبز، سروی تناور، داوری دلاور، فراتر از هر واژه، مردی که برکت دستان مبارکش، پایگاه توحید را از لوث اصنام پاکیزه کرد، «خیبر» کفر را بازوان او شکست، خوارج و اندیشه های آنان را او از صحنه روزگار خارج کرد، صفیر او در صفین، صفهای باطل را درهم شکست و فرو پاشید، و ذوالفقارش فقرات ستون عشق و ایمان را راست نگه داشت.

   «مظلومی گمشده در سقیفه»، تفسیر آیه های شریفه، خانه زاد خدا، یار و همکار و همراه مصطفی(ص)، همسر شفیعه ی روز جزا، سرور اوصیا، عطر سوسن و یاس و اقاقیا، جلوه ی جمال خدا، شهید ماه ولا، انسانی فراتر از همه ی هستی...

  و دیگر چه بگویم؟! : «علی(ع)»

 

                                    برشی از کتاب "گل واژه های عاشقانه " نوشته ی جواد نعیمی

]]>